Taśmy dwustronnie klejące do połączeń technologicznych

Taśmy dwustronne do wykładzin
Taśmy dwustronne do wykładzin
2022-05-25
Taśmy elektroizolacyjne techniczne
Taśmy elektroizolacyjne techniczne
2022-05-25

Dwustronnie klejące taśmy do wszelkiego rodzaju połączeń technologicznych stanowią wysoce zróżnicowaną grupę pod względem konstrukcji, jak i właściwości charakterystycznych. Są to zarówno taśmy tzw. twarde oparte na nośnikach z folii z tworzyw sztucznych, jak i taśmy miękkie oparte na nośnikach piankowych. Ponadto w zależności od przeznaczenia stosowane są różnego rodzaju kleje, o różnych właściwościach i cechach adhezyjnych.

Jako nośniki do produkcji taśm twardych wykorzystywane są folie PE, PP, PVC, PET i inne, których całkowita grubość nie przekracza z reguły 0,3 mm. Natomiast taśmy miękkie wytwarzane są najczęściej przy użyciu pianek polietylenowych, rzadziej PU lub innych. Zaletą połączeń wykonanych taśmami piankowymi jest ich dopasowywanie się i kompensacja nierówności powierzchni łączonych. Inną korzyścią elastycznego łącza jest możliwość montażu materiałów o różnej rozszerzalności termicznej. Wszystko to można uzyskać poprzez odpowiednie dobranie taśmy piankowej.

Trzecią grupą taśm dwustronnie klejących są taśmy ze spienionego akrylanu. Taśmy te nie posiadają żadnego dodatkowego nośnika i mają strukturę masy plastycznej. Dzięki unikalnym właściwościom akrylanu można uzyskać taśmy wysoce transparentne, co szczególnie może być istotne przy montażu szkła i innych przezroczystych komponentów. Taśmy ze spienionego akrylanu z reguły stosowane są do powierzchni wysokoenergetycznych takich jak szkło czy metal. Są też jednak taśmy o zmodyfikowanej adhezji w celu poprawienia przyczepności do niskoenergetycznych tworzyw sztucznych.

Taśmy dwustronnie klejące szeroko stosowane są w przemyśle tworzyw sztucznych do produkcji różnego rodzaju listew: budowlanych, cenowych, ozdobnych. W przemyśle reklamowym, w budownictwie, w przemyśle AGD, fotowoltaice oraz motoryzacji.