Taśmy dwustronne klejące do połączeń technologicznych
Taśmy dwustronnie klejące do połączeń technologicznych
2022-05-25
Taśmy i folie ochronne
Taśmy i folie ochronne
2022-05-25

Obok grupy taśm elektroizolacyjnych PVC powszechnie używanych w pracach i serwisach elektrycznych jest jeszcze duża grupa taśm elektroizolacyjnych stosowanych w przemyśle elektrycznym do produkcji transformatorów, cewek, dławików, silników i ogniw elektrycznych. Są to taśmy, które możemy podzielić na kilka grup ze względu na klasę termiczną, napięcie przebicia, rodzaj nośnika czy rodzaj kleju. Ponadto dochodzą do tego różne szczegółowe rozwiązania dotyczące grubości taśmy, elastyczności modyfikacji kleju co daje szczególną swobodę przy projektowaniu elementów i urządzeń elektrycznych.

Podział taśm elektroizolacyjnych ze względu na klasę temperaturową wraz z przykładowymi produktami:

 • klasa E – 120°C CMC 35160 - Taśma oparta na tkaninie acetatowej z klejem kauczukowym, stosowana do owijania wiązek kablowych, dobrze dopasowująca się i przylegająca do podłoża
 • Klasa B -130°C
  CMC 10966 – Taśma na nośniku z folii poliestrowej, posiada duża adhezję początkową, produkowana w kilku kolorach stosowana do izolacji cewek czy transformatorów.
  CMC 10160 – Taśma na nośniku z folii poliestrowej z klejem o dużej kohezji, kompatybilna z wieloma lakierami czy żywicami impregnującymi. Taśma CMC 10165 – grubsza wersja o nap. Przebicia 8.000 Vsk
  CMC 10300 – Taśma na foli poliestrowej z wysoką adhezją do własnego nośnika co zapobiega powstawaniu efektu chorągiewki.
 • Klasa F – 155°C CMC 61100 – Taśma na nośniku z folii PEN, o wysokiej adhezji, stosowana w silnikach elektrycznych do izolacji faz. Napięcie przebicia 5.500 Vsk
  CMC 65120 – Taśma na nośniku z papieru poliaramidowego - Nomex® z klejem poliakrylanowym, charakteryzuje się dobrymi parametrami elektrycznymi nawet przy wzroście temperatury.
 • Klasa H – 180°C CMC 70100 – Taśma oparta na folii Kapton®, charakteryzuje się wysokimi wartościami odporności elektrycznej przy bardzo małej grubości izolacji. Stosowna w najbardziej wymaganych aplikacjach elektrycznych.

Ponadto ciekawym rozwiązaniem wielu problemów związanych z odprowadzaniem ciepła w urządzeniach elektronicznych są taśmy na nośniku z folii Kapton®MT. Taśma taka o symbolu CMC 70880 stosowana jest m.in. przy połączeniach elementów półprzewodnikowych z radiatorami.