Taśmy bitumiczne i butylowe
Taśmy bitumiczne i butylowe
2022-05-25
Taśmy dwustronne klejące do połączeń technologicznych
Taśmy dwustronnie klejące do połączeń technologicznych
2022-05-25

Taśma dwustronna do wykładzin – rodzaje i zastosowanie

Najbardziej popularnym sposobem montażu wykładzin jest ich podklejanie przy użyciu taśm samoprzylepnych. Do tego celu stosowane są taśmy dwustronne do wykładzin oparte na siatce bądź na folii poliolefinowej. Można wyróżnić dwie podstawowe grupy taśm do montażu wykładzin: taśmy permanentne oraz taśmy tzw. zrywalne.

Taśmy permanentne do wykładzin produkowane są zarówno na podłożu z gładkiej folii, jak i na siatce bawełnianej. Najczęściej do tego typu taśm stosuje się kleje oparte na kauczukach syntetycznych. Taśmy te charakteryzują się wysoką gramaturą kleju, który umożliwia lepsze dopasowanie do podłoża. Sprzyja też temu zastosowanie jako nośnika siatki bawełnianej, która jeszcze bardziej sprzyja odpowiedniemu ułożeniu się taśmy na łączonych powierzchniach.

W przypadku taśm zrywalnych, tzw. targowych konieczne jest zastosowanie taśmy, która będzie posiadała z jednej strony słabszy klej, który może zostać usunięty z powierzchni bez pozostawienia śladów. Taki klej usuwalny stosowany jest na taśmie od strony otwartej, czyli tej, która jest naklejana na posadzkę. Od strony zamkniętej stosowany jest klej permanentny, który ma za zadanie mocniej związać się z wykładziną. Są to taśmy do połączeń tymczasowych, które z reguły trwają od kilku do kilkunastu dni. Należy pamiętać, że adhezja kleju rośnie w czasie i może ulec zmianie po kilku tygodniach czy miesiącach.