Taśmy transferowe, filmy i błony klejowe

Taśmy tkaninowe typu duct tape
Taśmy tkaninowe typu „duct tape”
2022-05-26
Uszczelki Hutchinson
Uszczelki Hutchinson
2022-05-26

Taśmy transferowe, filmy i błony klejowe – czym są?

Taśmy transferowe, błony klejowe to takie materiały samoprzylepne, które nie posiadają nośnika na, który jest nałożona warstwa klejąca. Warstwa klejąca w tym przypadku oparta jest na przekładce dehezyjnej, która jest elementem separującym kolejne zwoje. Spotykane są także rozwiązania, w których film – błona klejowa zabezpieczona jest dwoma przekładkami. Jest to szczególnie istotne i wygodne w przypadku wykorzystania takich materiałów do wykrawania różnego rodzaju kształtów oraz etykiet.

Zalety taśm transferowych

Podstawową zaletą taśm transferowych jest to, że można uzyskać bardzo cienką warstwę klejącą o stosunkowo dobrych parametrach adhezyjnych. Udaje się to m.in. poprzez utrzymanie odpowiednio wysokiej gramatury kleju przy niskiej grubości całkowitej.

Taśmy transferowe – rodzaje i zastosowanie

Taśmy transferowe stosowane są do laminowania z różnymi materiałami zwojowymi, takimi jak tkaniny, membrany czy folie. Dostępne są zarówno takie o wysokiej adhezji początkowej, wysokiej adhezji do tworzyw o niskiej energii powierzchniowej, jak i takie o wysokiej kohezji i dobrej odporności temperaturowej.

Ciekawym rozwiązaniem są taśmy transferowe przeznaczone do dyspenserów ręcznych. Produkowane są na rolkach o szerokości od 9mm do 19mm i tulejach o średnicy wewnętrznej 1”. Dyspenser taki w kształcie pistoletu umożliwia łatwą i szybką aplikację taśm transferowych i pozwala stosunkowo precyzyjnie odmierzać nakładane odcinki taśm. Taśmy transferowe przeznaczone do dyspenserów ręcznych są dodatkowo stabilizowane włóknami umieszczonymi wewnątrz kleju.