Taśmy antypoślizgowe
Taśmy antypoślizgowe
2022-05-25
Taśmy dwustronne do wykładzin
Taśmy dwustronne do wykładzin
2022-05-25

Taśmy bitumiczne i butylowe – charakterystyka i zastosowanie

Podstawowym zadaniem zarówno taśm bitumicznych, jak i butylowych jest uszczelnianie, łączenie elementów z różnych materiałów o nierównych powierzchniach, jak i również wygłuszanie oraz amortyzowanie połączeń.

Taśmy jednostronnie klejące bitumiczne, jak i butylowe posiadają nośnik z folii aluminiowej lub z tworzywa sztucznego. Grubość tego typu taśm z reguły wynosi od 0,5 mm do 2 mm. Najważniejszą ich cechą jest to, że warstwa bitumiczna czy butylowa jest elastyczna, dzięki czemu posiada zdolność wypełniania szczelin pomiędzy łączonymi materiałami. Taśmy produkowane są również jako dwustronnie klejące w formie sznurów o przekroju okrągłym.

Taśmy dwustronnie klejące butylowe muszą posiadać szersze przekładki antyadhezyjne w celu uniknięcia sklejania się kolejnych warstw na rolce. Niska kohezja masy butylowej oraz jej duża sprężystość powoduje, że stosowane są bardziej jako uszczelnienie w mniejszym stopniu natomiast jako element łączący. Jeśli chodzi o odporność na warunki atmosferyczne oraz starzenie to taśmy butylowe są jedne z najlepszych spośród wszystkich typów taśm produkowanych w przemyśle.