Taśmy samoprzylepne w przemyśle motoryzacyjnym

Łączenie wstęgi folii i papieru w przemyśle
Łączenie wstęgi folii i papieru w przemyśle
2022-05-26
Samoprzylepne folie ochronne do elektrowni wiatrowych
Samoprzylepne folie ochronne do elektrowni wiatrowych
2022-05-26

Taśmy samoprzylepne w przemyśle motoryzacyjnym miały swój początek już w latach 30tych ubiegłego stulecia. Wtedy to pierwszy raz wykorzystano taśmy przy malowaniu karoserii pojazdów.

Aktualnie nadal z powodzeniem używane są taśmy maskujące dostępne w szerokiej ofercie wytrzymałości temperaturowej, zarówno jako taśmy oparte na nośnikach z cienkiego papieru jak i folii poliestrowych odpornych na wyższe temperatury, jakie mogą się pojawiać podczas suszenia bądź utwardzania lakieru.

Ważną cechą charakterystyczną taśm maskujących jest to że muszą posiadać kleje które będą łatwo usuwalne i nie będą pozostawiały żadnych śladów po całym procesie malowania.

Inną grupą taśm wykorzystywanych w motoryzacji są taśmy do wszelkiego rodzaju połączeń technologicznych takich jak: łączenie listew ozdobnych, ochronnych, progowych, emblematów i innych elementów karoserii i innych. Tego typu połącznia wykonywane są zwykle na taśmy montażowe piankowe lub ze spienionego akrylanu. Ważna jest tutaj elastyczność samego złącza ponieważ najczęściej łączone są różne materiały o różnej rozszerzalności cieplnej. Kleje stosowane do produkcji tych taśm z reguły oparte są na poliakrylanach rozpuszczalnikowych które to posiadają najwyższą odporność na promieniowanie UV, podwyższoną temperaturę oraz wilgoć.

Ponadto coraz większą rolę w motoryzacji znajdują wszelkiego rodzaju uszczelnienia samoprzylepne. Wykonywane są najczęściej z różnego rodzaju pianek, głównie polietylenowych. Także tutaj najlepszym rozwiązaniem są wysokojakościowy kleje poliakrylanowe.

Folie poliuretanowe samoprzylepne o grubości około 0,2 do 0,4mm stosowane są jako ochrona w miejscach szczególnie narażonych na uderzenia, w okolicach nadkoli samochodów i porogów. Folie te naklejane są na karoserię przed lakierowaniem auta. Wysoce elastyczny poliuretan amortyzuje i częściowo wchłania energię uderzenia drobnych kamieni np. wyrzucanych spod kół samochodów.

Inną bardzo istotną grupą taśmy samoprzylepnych są taśmy elektroizolacyjne do wiązkowania kabli przewodów. Stosowane są tutaj taśmy zarówno z samogasnącego PVC jak i oparte na miękkich i elastycznych tkaninach.