Samoprzylepne folie ochronne do elektrowni wiatrowych
Samoprzylepne folie ochronne do elektrowni wiatrowych
2022-05-26
taśmy maskuące
Taśmy maskujące
2022-05-26

Postępujący kryzys energetyczny wymusza na producentach ciągłe doskonalenie w obszarze przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną czyli fotowoltaiką. Rynek paneli fotowoltaicznych jest cały czas rynkiem rozwojowym o bardzo dużych perspektywach w niedalekiej przyszłości.

Nieodzownym elementem do mocowania modułów a w szczególności uszczelniania ram są dwustronnie klejące taśmy samoprzylepne. Są to taśmy piankowe oparte na zamknięto komórkowym polietylenie powleczone wysokojakościowym klejem poliakrylanowym. Kleje te są odporne na warunki zewnętrzne a elastyczna pianka zapewnia optymalną szczelność paneli chroniąc przed wilgocią oraz ewentualnym przepływom kapilarnym do wewnątrz paneli. Taśmy oparte są na miękkich piankach o stosunkowo niskiej gęstości dzięki temu uzyskuje się elastycznie trwałe połączenie co dodatkowo zapobiega zmianom spowodowanym różnicami temperatur oraz wilgotności.

Ponadto specjalne taśmy jednostronnie klejące mogą być stosowane w doraźnych naprawach przy mechanicznym uszkodzeniu paneli. Miejsca pęknięć do czasu wymiany paneli mogą być zabezpieczone specjalną taśmą opartą na folii ETFE. Jest to taśma o symboli CMC 77701, wysoce przezroczysta powleczona klejem odpornym na warunki atmosferyczne, zapewnia długotrwałą szczelność, zapobiegając dalszemu niszczeniu modułu.

Taśma poliestrowa jednostronnie klejąca do maskowania szczelin pomiędzy modułami w panelach fotowoltaicznych.