Taśmy samoprzylepne do listew z tworzyw sztucznych
Taśmy samoprzylepne do listew z tworzyw sztucznych
2022-06-01
Uszczelki techniczne
Uszczelnienie techniczne
2022-06-02

W ofercie firmy ASTAT można wyróżnić kilka grup klejów przemysłowych. Najpowszechniej stosowane z nich to kleje cyjanoakrylowe, kleje anaerobowe, kleje strukturalne dwuskładnikowe, kleje silikonowe.

Kleje cyjanoakrylowe

Najważniejszą cechą klejów cyjanoakrylanowych jest bardzo szybkie utwardzanie w temperaturze pokojowej inicjowane wilgocią zawartą w powietrzu. Kleje cyjanoakrylowe łączą różnego rodzaju materiały, otrzymując połączenie o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Należy jednak pamiętać, że kleje cyjanoakrylanowe przeznaczone są do łączenia bardzo małych powierzchni i szczelin.

Kilka charakterystycznych właściwości przykładowych klejów cyjanoakrylanowych:

  • ERGO 5300 klej o bardzo małej lepkości - 20 mPas, stosowany do łączenia elastomerów, gumy, w szczególności SBR, EPDM,
  • ERGO 5880 klej wzmocniony gumą w kolorze czarnym, wykazuje pewną elastyczność po utwardzeniu,
  • ERGO 5925 klej do elastomerów bardzo szybko utwardzający się,
  • ERGO 5861 klej cyjanoakrylanowy o dużej lepkości do materiałów porowatych.

Kleje anaerobowe

Kleje anaerobowe są klejami jednoskładnikowymi utwardzającymi się bez dostępu powietrza, gdzie katalizatorem reakcji jest metal.

Stosowane są do zabezpieczania gwintów, jako uszczelniacze rurowe hydrauliczne, współosiowe, oraz uszczelnienia kołnierzowe. Do zabezpieczania gwintów standardowo wyróżnia się 3 stopnie wytrzymałości. Rozróżniane są one odpowiednimi kolorami: purpurowy o niskiej wytrzymałości, niebieski o średniej oraz zielony o największej wytrzymałości mechanicznej. Podobnie w przypadku uszczelniaczy hydraulicznych i pneumatycznych:

  • ERGO 4202 Uszczelniacz hydrauliczny o średniej wytrzymałości i niskiej lepkości,
  • ERGO 4207 Uszczelniacz rurowy o dużej lepkości stosowny w instalacjach wody lub gazu,
  • Do mocowań współosiowych stosowany jest klej ERGO 4451 o wysokiej wytrzymałości do płaskich powierzchni elementów cylindrycznych,
  • Do połączeń kołnierzowych stosowane są uszczelniacze anaerobowe np. ERGO 4280.

Kleje strukturalne, żywice epoksydowe i kleje silikonowe

Kolejnymi grupami są kleje strukturalne i żywice epoksydowe zwykle występujące jako dwuskładnikowe stosowane do łączenia metali, jak i tworzyw sztucznych.

Kleje silikonowe natomiast są bardzo dobrymi uszczelniaczami, szczególnie odpornymi na wysokie temperatury i chemikalia. Szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym.