Taśmy maskujące
Taśmy maskujące
2022-05-25
Taśmy miedziane samoprzylepne
Taśmy miedziane samoprzylepne
2022-05-25

Taśmy miedziane izolowane – gdzie są stosowane?

Taśmy miedziane izolowane stosowane są do ekranowania lub jako przewodnik prądu w transformatorach i cewkach, m.in. w przemyłeś pozyskiwania energii słonecznej jak i hybrydowej technologii napędowej.

Zalety

Istnieje wile zalet stosowania płaskich przewodów miedzianych ekranowanych. Znacznie zmniejszony efekt naskórkowości prądu poniżej 100 kHz, wysoka obciążalność prądowa. Płaskie taśmy mogą być nawijane bardzo gęsto dzięki temu unika się wibracji w korpusie cewki oraz łatwiej rozprasza straty ciepła. Dzięki niskiemu efektowi naskórkowości otrzymuje się bardzo dobry stosunek strat ciepła do mocy wyjściowej. Taśmą miedzianą można bardzo łatwo utworzyć ekran pomiędzy uzwojeniem pierwotnym a wtórnym.

Do produkcji taśm miedzianych izolowanych stosuje się miękką miedź elektrolityczną E-Cu 58 o rezystancji 0,017 Ω x mm2/m. Obciążalność prądowa wynosi 2-25 A/mm2. Dostępne są rolki o szerokości od 5mm do 300 mm w zależności od grubości miedzi i rodzaju izolacji. Taśmy stosowane są również jako ochrona EMC w transformatorach mocy. Istnieje możliwość wykonania izolacji jedno lub dwustronnej, również pojedynczej, podwójnej lub nawet potrójnej. Jako materiał izolacyjny są stosowane folie w różnych klasach termicznych. Począwszy od folii PET w klasie poprzez Nomex i folię PEN w klasie F oraz Kapton w klasie H o dobrych parametrach odprowadzania ciepła.